PL
EN

Rodzaje opraw oświetleniowych - słownik

Oprawa oświetleniowa służy do dostarczenia energii elektrycznej do źródeł światła oraz ukierunkowania strumienia świetlnego.
W zależności od przeznaczenia i budowy wyróżnia się wiele rodzajów urządzeń świecących.

oprawa biurowa

lampa biurowa Jest to grupa opraw służących do oświetlania biur, recepcji, sal konferencyjnych i sekretariatów, przede wszystkim tam, gdzie komfort pracy wzrokowej ma duże znaczenie.
Mogą to być oprawy oświetleniowe natynkowe, wpuszczane czy zwieszane. Nierzadko wyposażone w raster lub klosz zapewniający niskie olśnienie i równomierne oświetlenie powierzchni biurka, stołu w biurze projektowym albo stanowiska komputerowego. Oprawy biurowe nadają sie także do oświetlania sal szkolnych, lekcyjnych i wykładowych czy innych pomieszczeń dydaktycznych.

oprawa downlight

lampa downlight To nic innego jak oprawa, która kieruje strumień światła w dół. Downlighty w wersji do wbudowania w sufit, nie wystają poza jego powierzchnię. Nie bez znaczenia jest ich estetyczny wygląd. Stosuje się je m. in. w korytarzach, hotelach, recepcjach czy galeriach handlowych.

oprawa oświetleniowa hermetyczna

lampa hermetyczna Oprawa o wysokiej szczelności, co najmniej IP65 do stosowania w obszarach gdzie występuje duże zapylenie, koncentracja kurzu i/lub wysoka wilgotność.
Hermetyczność oprawy jest zapewniona przez specjalną konstrukcję uniemożliwiającą wnikanie do jej wnętrza cząsteczek pyłu oraz wody ze wszystkich kierunków. Najczęściej potocznie mówi się o długości opraw hermetycznych 60cm, 120cm i 150cm ze względu na świetlówki lub tuby LED stanowiące źródła światła w tego typu oprawach, np. 1×18W (1 x 60 cm), 2×36W (2 x 120 cm), 1×58W (1 x 150 cm).
Obecnie także produkowane są profesjonalne oprawy hermetyczne ze zintegrowanymi modułami LED osiągającymi dużą sprawność i długą żywotność.

oprawa oświetleniowa natynkowa

lampa natynkowa Jest to oprawa o konstrukcji przewidzianej do montażu na gotowej, otynkowanej lub malowanej powierzchni - suficie lub ścianie. Dzięki temu ich zamocowanie jest względnie łatwe. Sprawdzają się w większości pomieszczeń oraz tam, gdzie nie ma możliwości wykonania sufitu podwieszanego. Oprawy przewidziane do montażu wyłącznie na stropie zwane są jako oprawy oświetleniowe nasufitowe.

oprawa przemysłowa

lampa przemysłowa Jest to urządzenie do oświetlania obiektów przemysłowych, nierzadko w trudnych warunkach.
Oprawa często narażona jest na kurz, pył, wodę, parę i agresywne chemicznie środowisko, stąd wymagana odpowiednio solidna konstrukcja. Wśród nich są także tzw. oprawy wysokotemperaturowe czy przeznaczone do pomieszczeń chłodni i mroźni. Aby zapewnić trwałość opraw przemysłowych, są wykonywane z różnych materiałów tj. stal, aluminium, szkło albo odporne tworzywa.

oprawa rastrowa

lampa rastrowa Oprawy oświetleniowe z przesłoną stanowiącą system optyczny w formie siatki lub kraty nazywane są niekiedy rastrami. Sam raster w wysokiej klasy oprawach jest wykonany z polerowanego lub matowego aluminium i ma za zadanie zmniejszyć olśnienie i zapobiegać oślepianiu mającemu negatywny wpływ na pracę wzrokową.
Najlepiej swoją funkcję spełniają rastry paraboliczne, które odpowiednio kształtują bryłę światła.
Przykładowe oprawy rastrowe to Isetta oraz Arel.

oprawa uliczna

lampa uliczna Tzw. latarnie uliczne służą do oświetlania obiektów użyteczności publicznej, chodników, parkingów, ulic, placów i dróg.
Oprawy uliczne zbudowane są tak, aby oprzeć się trudnym warunkom zewnętrznym, związanymi z opadami, wiatrem czy zmiennymi temperaturami.
Obecnie najczęściej wyposażone w źródło LED, spotykane są także z lampami sodowymi czy metalohalogenkowymi. Zapewniają bezpieczeństwo uczestników ruchu i pieszych po zmroku, przy niedostatecznym świetle ze źródeł naturalnych.

oprawa oświetleniowa wpuszczana

lampa wpuszczana Oprawa wpuszczana albo podtynkowa służy do wbudowania w konstrukcję ściany lub sufitu tak, aby nie wystawała poza jego płaszczyznę. Przy wbudowywaniu takich opraw w sufit podwieszany modułowy, zwykle wystarczy położenie ich na stelażu. Jeśli oprawa ma być umieszczona w suficie typu karton-gips, stosuje się dodatkowe uchwyty do sztywnego połączenia urządzenia z płytą.


LTV sp. z o. o. | tel: 943723059 | mail: kontakt@ltv.net.pl | ul. Pilska 5, 78-400 Szczecinek, woj. Zachodniopomorskie | NIP 6731464154

© 2021 by kROOTki